Energia wodna- koła, MEW-y i paliwo

Koła wodne

Jeśli chodzi o energetykę bazującą na zasobie wody, to w przeciwieństwie do pozostałych źródeł, elektrownie wodne są w stanie zapewnić dostawy prądu praktycznie przez cały rok. Elektrownie takie są wykonane szybko oraz tanio- wystarczy lekka konstrukcja dwóch lub więcej metalowych kół młyńskich w płynącej rzece. Dodatkowo, gdy rzeka na której zbudowana jest elektrownia wzbiera, to znacząco zwiększa się przepływ przez wspomniane koła wodne, co zapewnia duże zyski energii. Technologia ta nie jest szkodliwa dla ekosystemu miejsca, w którym została zbudowana, gdyż koła wodne kręcą się z naturalną prędkością rzeki. Polska posiada bardzo dużo większych i mniejszych rzek, więc możliwości instalacji elektrowni wodnych jest ogrom. Potencjalne elektrownie wodne opisane wcześniej mają duże znaczenie dla większych miast jak na przykład: Kraków, Warszawa, Gdańsk, Wrocław oraz Poznań z powodu bliskości największych polskich rzek, czyli Wisły, Odry, Warty. Zbudowanie w pobliżu tych miast elektrowni wodnych zapewniłoby tanie oraz nieprzerwane dostawy prądu dla ogrzewania i zasilania między innymi ośrodków edukacji, szpitali, urzędów, całych osiedli lub linii kolejowych i tramwajowych, co spowodowałoby duże oszczędności finansowe w budżetach takich miast i gmin.

MEW-y

Co do wyboru miejsca na konstrukcję elektrowni wodnej, to przewagę w tym temacie mają MEW- Małe Elektrownie Wodne, których budowa nie wymaga dużego przepływu i spadku wody w rzece, natomiast zyski z tej inwestycji zwracają się przeważnie w ciągu jednego roku. Rozwiązanie to jest o tyle ciekawe, że wpływa bardzo pozytywnie na samą rzekę w kwestii jej czystości. Mała Elektrownia Wodna pozwala na: oczyszczenie rzek z nieczystości w postaci obiektów, które wpadły do rzeki, dzięki zainstalowanym kratom; stabilizuje brzegi rzeki, przez co istnieje mniejsza szansa zalania chociażby pobliskich miejscowości; turbina elektrowni dodatkowo natlenia wodę, co przyspiesza proces samooczyszczania rzeki.

Paliwo

Ciekawą alternatywą dla źródeł energii nieodnawialnej jest paliwo w postaci wody, a konkretnie chodzi o wykorzystanie pierwiastków wchodzących w jej skład- wodoru i tlenu. Woda jako paliwo jest już wykorzystywana w samochodach i nie dość, że jest dużo tańsza od benzyny to jeszcze można na niej przejechać więcej kilometrów. Po spaleniu takiej wody w silniku (tzn. wodoru i tlenu) powstaje para wodna, a więc można jej ponownie użyć w tym samym procesie. Napędzany wodą samochód praktycznie nie emituje toksycznego CO2, który jest główną przyczyną smogu w większych miastach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.