Kolektory solarne

Kolektory słoneczne zamieniają energie promieniowania słonecznego na ciepło np. do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Korzystanie z promieniowania słonecznego sprawia że są one przyjazne dla środowiska ale prze to ich działanie jest uzależnione od pory dnia, a sprawność zmienia się w ciągu roku. Największą sprawność uzyskują w czerwcu, lipcu i sierpniu ale może ona zostać obniżona przez niesprzyjające warunki pogodowe albo niepoprawny montaż kolektora ( kąt nachylenia i kierunek). Zakładając uzyskanie dotacji czas zwrotu takiej inwestycji to około 5-8 lat.

Ze względu na budowę można wyróżnić różne typy kolektorów:

kolektory płaskie – Które składają się z absorbera, czyli płyty wykonanej z miedzi, stali, aluminium lub tworzywa sztucznego, przewodzącej ciepło. Jest on połączony z systemem rurek, szybą pokrywającą od frontu oraz izolacją cieplną. Są one najczęściej stosowanym typem kolektora, sprawdzają się latem przy bezchmurnej pogodzie.

kolektory próżniowe – Od kolektorów płaskich różnią się tym że absorber jest dodatkowo otoczony przez próżnię, dzięki temu są mniej zależne od temperatury. Do tego wykorzystują też promieniowanie rozproszone co sprawia że ich sprawność jest nieznacznie zmieniana przez zachmurzenie. Są one jednak bardziej kosztowne.

Źródła: https://www.synergio.pl/blog/kolektory-sloneczne-czyli-solary-zasady-dzialania-czy-warto-je-instalowac https://dom.wp.pl/kolektory-sloneczne-rodzaje-cena-oplacalnosc-6098124838888577a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.